Meeting Room Schedule


Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday

 

Monday, September 16, 2019

Room Group Time
1st Floor Conf Rm Evergreen Baptist Church 6 – 8:30 pm
2nd Floor Conf Rm 1 SBDC Meeting
Evergreen Baptist Ushers
10 – 11:30 am
5:30 – 8:30 pm
2nd Floor Conf Rm 2 Gooden Study Session 4:15 – 5:15 pm
2nd Floor Conf Rm 3 Scott Bible Study 6 – 8 pm
2nd Floor Computer Lab Microsoft Excel Basics 2 – 4 pm
2nd Floor Gambrell Teen Rm
& Electric City Creative
Vinyl Cutter Basics 5 – 6 pm
2nd Floor Board Rm Delta Sigma Theta CANCELLED
Children’s Meeting Rm Lego & Keva Planks 4 – 5 pm
Multipurpose Room – A, B and C joined
Room A Open Arms
Westside Class ’74
11 – 1 pm
6 – 8:30 pm
Room B Out & About And Moms
DSS Family Matters
Westside Class ’65
9:30 – 11:30 am
12:30 – 3 pm
5 – 8:30 pm
Room C Made to Crave Study
NYAP / DSS (Alexander)
Sisters Cities – Geography
10 – 12 pm
CANCELLED
5 – 7 pm

Tuesday, September 17, 2019

Room Group Time
1st Floor Conf Rm DSS / Stars
Benedict Alumni Association
9 am – 5 pm
6 – 7:30 pm
2nd Floor Conf Rm 1 LOL Media
Sellars Meeting
Dubose Meeting
9 – 11 am
1 – 4 pm
4 – 8 pm
2nd Floor Conf Rm 2 Michelin Interviews
Bite Squad
Friends for Fostering
7:30 am – 4 pm
4 – 5:30 pm
CANCELLED
2nd Floor Conf Rm 3 Michelin Interviews
And Co NAACP
7:30 am – 5 pm
6 – 8 pm
2nd Floor Computer Lab Meet Libby
Tween Blogging
10 – 11:30 am
3:30 – 5:30 pm
2nd Floor Gambrell Teen Rm
& Electric City Creative
Fashion Design 3:30 – 5:30 pm
2nd Floor Board Rm ACL Youth Services
Westside Class ’65
2:30 – 4 pm
5 – 8:30 pm
Children’s Meeting Rm Toddler Tales & Tunes
Toddler Tales & Tunes
9:15 – 10:15 am
10:30 – 11:30 am
Multipurpose Room – A, B and C joined
Room A Quilters
Ladies of Justice
Wisdom to Wealth
9 – 11:30 am
12 – 2 pm
6:30 – 7:30 pm
Room B First Steps
Wealth Groove
9 – 11:30 am
CANCELLED
Room C Agapi Behavioral Consultants
Stray Animal Information (TNR)
9 – 11 am
6 – 8:30 pm

Wednesday, September 18, 2019

Room Group Time
1st Fl. Conf Rm Family Matters/DSS
Bite Squad
Rebirth
9 – 11:30 am
4 – 5:30 pm
6 – 8:30 pm
2nd Floor Conf Rm 1 Kingdom Vision Ministerial Class 7 – 8:30 pm
2nd Floor Conf Rm 2 Miller Tutoring 4:45 – 6 pm
2nd Floor Conf Rm 3 LOL Media 9 – 11 am
2nd Floor Computer Lab
2nd Floor Gambrell Teen Rm
& Electric City Creative
2nd Floor Board Rm ACL  Branch Managers
Westside Class ’65
2:30 pm
5 – 8:30 pm
Children’s Meeting Rm Books & Babies Story Time
Books & Babies Story Time
9:15 – 10:15 am
10:30 – 11:30 am
Multipurpose Room – A, B and C joined n/a
Room A SC Baby Net
Anderson Co Gov – Census Committee
Legal Shield
9:30 am – 12:30 pm
1 – 4 pm
5:30 – 8:30 pm
Room B Help Me Grow
Ted Thomas Personality Workshop
New Spring Home Group
9 am – 1 pm
2:30 – 4:30 pm
6:30 – 8:30 pm
Room C TL Hanna – South Africa Trip (Bailey)
Cardinal Racquet Club
CANCELLED
6:30 – 8:30 pm

Thursday, September 19, 2019

Room Group Time
1st Floor Conf Rm UPS Store
Yankee Clipper Coupons
Bite Squad
Hikers & Backpackers
11 am – 12:30 pm
1 – 3 pm
4 – 5:30 pm
7 – 8:30 pm
2nd Floor Conf Rm 1 New Foundations
Rocky River Baptist Association
10 am – 12 :30 pm
6 – 7:30 pm
2nd Floor Conf Rm 2 Hungry Generation
McCraw Study Session
11 am – 12 pm
6 – 8:30 pm
2nd Floor Conf Rm 3
2nd Floor Computer Lab
2nd Floor Gambrell Teen Rm
& Electric City Creative
Open Create 3 – 6 pm
2nd Floor Board Rm Sertoma 5 – 7:30 pm
Children’s Meeting Rm Preschool Story Time
Preschool Story Time
9:15 – 10:15 am
10:30 – 11:30 am
Multipurpose Room – A, B and C joined And Co Board of Edu 8 am – 1 pm
Room A Girl Scout Troop 3293 6 – 8:30 pm
Room B Basic Genealogy Research
Hope 4-ward/DSS
2 – 4 pm
4 – 7 pm
Room C Basic Genealogy Research
Hope 4-ward/DSS
2 – 4
4 – 7 pm

Friday, September 20, 2019

Room Group Time
1st Floor Conf Rm UPS Store 9 – 11 am
2nd Floor Conf Rm 1 NYAP/DSS (Alexander) 1 – 3:30 p m
2nd Floor Conf Rm 2 Debbie’s Got the Tea 2 – 3:30 pm
2nd Floor Conf Rm 3
2nd Floor Computer Lab
————————————————
2nd Floor Board Rm
2nd Floor Gambrell Teen Rm
& Electric City Creative
Friday Field Trip 10:30 – 11:30 am
Children’s Meeting Rm
Multipurpose Room – A, B, and C joined Touchdown Club of Anderson
Guest- Timothy Bourret- Notre Dame
11:30 am – 1 pm
Room A NYAP/DSS (Gash) 3:30 – 5:30 pm
Room B
Room C

Saturday, September 21, 2019

Room Group Time
1st Floor Conf Rm Mt Moriah Pastor’s Aid
Bonds Meeting
10 – 11 am
11 am – 12:30 pm
2nd Floor Conf Rm 1 NCTS Kingdom Vision 9 am – 1 pm
2nd Floor Conf Rm 2 Voice to Humanity 11 am – 1 pm
2nd Floor Conf Rm 3
2nd Floor Board Room Travel Training 9 am – 12 pm
2nd Floor Computer Lab
2nd Floor Gambrell Teen Rm
& Electric City Creative
Children’s Meeting Rm Family Story Time 10:30 – 11:30 am
Multipurpose Room – A, B, and C Joined
Room A Alpha Phi Alpha Fraternity
Rebirth
Phenomenal Women
Jones, Stowers, Simpson
9 – 11 am
11 am – 2 pm
2 – 4 pm
4 – 5:30 pm
Room B Downton Tea Party  3 pm
Room C Downton Tea Party  3 pm

Sunday, September 22, 2019

Room Group Time
1st Floor Conf Rm
2nd Floor Conf Rm 1
2nd Floor Conf Rm 2
2nd Floor Conf Rm 3
2nd Floor Board Rm
2nd Floor Gambrell Teen Rm
& Electric City Creative
Children’s Meeting Rm
Multipurpose Room – A, B, and C Joined
Room A Davenport 18 Book Club 3 – 5 pm
Room B Libertarian Party Business Meeting 3 – 5:30 pm
Room C Libertarian Party Business Meeting 3 – 5:30 pm